زگیل مقعدی

زگیل‌های مقعدی، کندیلوما آکومیناتا، ناحیه اطراف و داخل مقعد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زگیل‌ها به صورت ضایعات کوچک، به اندازه سر یک سوزن ظاهر می‌شوند، و در نهایت به اندازه یک نخود رشد می‌کنند. از آن جا که معمولا باعث درد نمی‌شوند، اغلب بیماران حتی متوجه نمی‌شوند که زگیل دارند. در حالی که بسیاری از بیماران مبتلا به زگیل مقعد هیچ احساس ناراحتی نمی‌کنند و حتی نمی‌دانند که در حال حاضر زگیل وجود دارد، برخی دیگر ممکن است دچار خونریزی، خارش و ترشح شوند. زگیل‌های مقعدی می‌توانند مانند جرم یا توده‌ای در این ناحیه باشند. زگیل‌های مقعد چه باعث درد شوند و چه نشوند، باید برداشته شوند زیرا می‌توانند عفونت را در سراسر بدن گسترش دهند.

دلایل و عوامل خطر


اکثر زگیل‌های مقعدی، ۹۰٪ آن‌ها، توسط ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند، یک بیماری منتشره از راه جنسی که به طور مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. عوامل خطر عبارتند از:

  • سیگار کشیدن
  • استفاده از قرص‌های ضد بارداری خوراکی
  • داشتن شرکای جنسی متعدد
  • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
  • داشتن مقاربت از راه مقعد
  • سرکوب سیستم ایمنی

علائم زگیل‌های مقعد


اگر چه زگیل مقعد اغلب غیر قابل توجه هستند، بعضی از بیماران علائم خارجی مانند خارش و خونریزی را تجربه خواهند کرد.

آزمایشات تشخیصی


علائم زگیل‌ مقعدی ممکن است غیر قابل شناسایی باشند، بنابراین اگر علائمی دارید که باعث نگرانی شما می‌شود، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما برای تعیین تعداد دفعات و مدت زمان علائم شما، با یک تاریخچه پزشکی کامل شروع خواهد کرد. پزشک شما همچنین ممکن است تست‌های دیگری مانند معاینه فیزیکی را برای تشخیص مناسب انجام دهد.

درمان و روش‌ها


اگر زگیل‌ها بسیار کوچک هستند و تنها بر روی پوست اطراف مقعد وجود دارند، ممکن است با یک داروی موضعی درمان شوند. زگیل‌های بزرگتر ممکن است با انجماد آن‌ها با نیتروژن مایع درمان شوند. در بعضی موارد شدیدتر، زگیل ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. اگر زگیل‌ها برداشته نشوند، بزرگتر می‌شوند و تکثیر می‌گردند. اگر زگیل‌های مقعدی درمان نشوند، می‌توانند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان شوند.

عوارض جانبی چیست؟


عوارض جانبی نادر هستند. ممکن است شامل تغییر رنگ پوست یا زخم باشند، به ویژه اگر زمان کافی برای بهبودی بین درمان‌ها نداشته باشید. عوارض نادرتر وضعیت شدید، و درد مزمن است. اگر شما زگیل‌های مقعدی دارید، دفع مدفوع ممکن است دردناک باشد. شما همچنین ممکن است دچار شرایطی به نام فیستول شوید که نیاز به جراحی دارد.

اگر درمان نشوید چه اتفاقی می‌افتد؟


زگیل‌های تناسلی ممکن است به خودی خود برطرف شوند یا باقی بمانند. اگر درمان نشوید، ممکن است زگیل‌های تناسلی بیشتر یا بزرگتر ایجاد شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *